fbpx
Stare Miasto w Warszawie - co warto zobaczyć?

Stare Miasto w Warszawie – co warto zobaczyć?

Polska stolica to nowoczesne miasto oferujące mnóstwo możliwości dla każdego, niezależnie od tego, czy szukamy okazji do odpoczynku, zwiedzania czy zabawy. Jednak jedną z najpopularniejszych wśród turystów części miasta jest warszawska Starówka, która co roku przyciąga tłumy osób z kraju i z zagranicy.

Uliczki Starego Miasta mają swój niepowtarzalny klimat i kryją wiele ciekawych zakątków i zabytków, które warto odwiedzić podczas pobytu w stolicy. Jakie są najważniejsze atrakcje Warszawy?

Stare Miasto, Warszawa – co warto zobaczyć?

Rynek Starego Miasta

Początki sięgające XIII wieku czynią z Rynku Starego Miasta jedno z najstarszych i najcenniejszych pod względem historycznym miejsc na mapie Warszawy. W centralnym punkcie znajduje się pomnik Syrenki — niezwykle popularny wśród turystów, którzy chcą zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Okoliczne budynki poza pięknymi fasadami mają też długą i ciekawą historię, np. w jednym z nich mieściło się kiedyś kolegium jezuickie.

Warto również wiedzieć, że kamienice otaczające Rynek Starego Miasta skrywają jeszcze jedną niezwykle ciekawą atrakcję — Muzeum Warszawy. To świetne miejsce dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o dziejach stolicy.

Plac Zamkowy

Stare Miasto może pochwalić się wieloma rozpoznawalnymi miejscami, jednak na szczycie tej listy bez wątpienia znajduje się właśnie Plac Zamkowy. Nie sposób pominąć go podczas zwiedzania Starówki, ponieważ przecinają się na nim drogi prowadzące do wszystkich najpopularniejszych atrakcji. Na placu możemy podziwiać zabytkowe kamienice, Zamek Królewski i kolumnę Zygmunta III Wazy, a także widok na znajdujący się u podnóża Zamku Królewskiego Pałac Pod Blachą.

Zamek Królewski

Zamek Królewski to budynek o ogromnym znaczeniu dla historii Polski — w przeszłości był siedzibą króla i Sejmu. Początki jego historii odnajdziemy już w XIV wieku, a najstarsze fragmenty, które możemy zobaczyć jeszcze dziś, pochodzą z XV wieku. Po prawie całkowitym zniszczeniu we wrześniu 1944 roku zamek odbudowano w dużej mierze z pieniędzy wpłaconych na ten cel przez obywateli w dobrowolnych zbiórkach. Obecnie jest to obiekt muzealny, w którym znajdziemy odrestaurowane wnętrza oraz liczne dzieła sztuki.

Barbakan

Pozostałości murów obronnych Warszawy, czyli właśnie zrekonstruowany Barbakan, to bardzo ciekawy zabytek, który zdecydowanie wyróżnia się swoją bryłą nawet wśród historycznych budynków Starego Miasta. W jego wnętrzu znajdziemy wystawę pokazującą historię zmian, jakie przeszły mury miejskie od czasów swojego powstania aż do rekonstrukcji Barbakanu. Będąc w okolicy, warto przejść się też po okolicznych uliczkach, gdzie znajdziemy m.in. pomnik Jana Kilińskiego i pomnik Małego Powstańca.

Zabytkowe kościoły

Na przestrzeni wieków Kościół odgrywał w polskiej historii istotną rolę, nic więc dziwnego, że wśród popularnych zabytków znajdziemy również wiele budynków religijnych. Nie inaczej jest na warszawskiej Starówce. Historia niektórych ze znajdujących się tam kościołów sięga XIV lub nawet XIII wieku. To m.in. bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, kościół św. Anny w Warszawie czy kościół jezuitów Matki Bożej Łaskawej — każdy z nich wyróżnia się architekturą charakterystyczną dla swojej epoki.

Pałac Prezydencki

Zwiedzając okolice Placu Zamkowego, warto skręcić też w Krakowskie Przedmieście, gdzie znajdziemy zabytkowy pałac będący obecnie siedzibą Prezydenta RP. Pierwszy pałac stanął w tym miejscu już w XVII wieku i choć od tamtej pory był przebudowywany i zmieniała się jego rola, do dziś pozostaje jednym z najbardziej charakterystycznych i ważnych budynków w Warszawie. Możliwe jest też zwiedzanie obiektu przez zorganizowane grupy, a w wybrane dni również indywidualnie.

Restauracje, czyli zwiedzanie na talerzu

Jak każde popularne wśród turystów miejsce również Stare Miasto pełne jest kawiarni i restauracji. Warto więc zrobić sobie przerwę od podziwiania zabytków i atrakcji, by odpocząć przy dobrym jedzeniu czy kawie.

Jedną z restauracji Starego Miasta, które gwarantują wyjątkowe doznania smakowe, jest restauracja KUK w hotelu Verte. Menu przygotowane przez naszego szefa kuchni wykorzystuje świeże i lokalne składniki, by zaoferować coś zupełnie unikalnego — tradycyjne smaki w nowoczesnym wydaniu. Wykwintne dania w połączeniu z niezwykłą atmosferą to prosty przepis na niezapomniany posiłek.

Z czego słynie Stare Miasto w Warszawie?

Stare Miasto w Warszawie wyróżnia się nie tylko lokalizacją w samym centrum stolicy, ale też historią. To najstarsza część miasta i to mimo tego, że w ponad 85% uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Rozpoczęty po wojnie projekt odbudowy bazujący na źródłach archiwalnych, fotografiach i dziełach sztuki przywrócił warszawskiej Starówce jej historyczny charakter poprzez wierną rekonstrukcję zabudowy i cennych dla polskiej historii zabytków. Całe przedsięwzięcie jest na tyle unikalne, że przyczyniło się do wpisania obszaru Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedy najlepiej odwiedzić Stare Miasto w Warszawie?

Większość atrakcji warszawskiego Starego Miasta dostępna jest przez cały rok, choć każda pora roku pozwala spojrzeć na nie w nieco innym świetle. Piękna pogoda i długie słoneczne dni sprawiają, że najwięcej turystów spotkamy tu latem w czasie wakacji. Wiosna i wczesna jesień to idealna pora dla tych, którzy chcą uniknąć wysokich temperatur i tłoku, za to wizyta zimą zapewnia dodatkowe atrakcje — świąteczne oświetlenie, które ozdabia ulice, tworząc wyjątkowy klimat.

Planujesz wizytę w Warszawie? Zapraszamy do Verte!

Hotel Verte, sam znajdujący się w odbudowanym po wojnie pałacu, jest idealnym miejscem dla każdego, kto chce wczuć się w atmosferę Starego Miasta. Piękne wnętrza, komfortowe pokoje, doskonała kuchnia i bliskość popularnych atrakcji historycznego serca Warszawy — właśnie to gwarantuje pobyt w naszym hotelu! Zachęcamy do zapoznania się z ofertą, rezerwacji oraz kontaktu w przypadku dodatkowych pytań!

Uważasz, że treść jest wartościowa?
Możesz ją udostępnić.

Podobne wpisy

RECEPTION@HOTELVERTE.COM
+48 22 346 16 00

MIODOWA 6/8

00-252 WARSZAWA

WJAZD OD PODWALE 3/5