fbpx
zdjęcie przedstawiające historyczny budynek hotelu verte

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

O gwiazdkach hotelowych słyszał każdy. Kojarzymy je z luksusem, wygodą, dodatkowymi usługami, jakością wyposażenia czy ceną pobytu, ale co tak naprawdę oznacza liczba gwiazdek? Czym różni się hotel 5-gwiazdkowy od 4-gwiazdkowego, a 4-gwiazdkowy od 3-gwiazdkowego? W jaki sposób przyznawane są hotelowe gwiazdki?

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Hotelowe gwiazdki służą do oznaczenia standardu hoteli i oferowanych przez nie udogodnień. Ilość gwiazdek (od 1 do 5) zależy m.in. od wielkości i wyposażenia pokoi, ale też dostępnych usług. Z podobnym rozwiązaniem spotkamy się w wielu państwach, ale w niektórych (np. Szwecja, Norwegia) gwiazdki hotelowe nie występują w ogóle, a w innych stosowane są lokalne zamienniki (np. w Grecji hotele pięciogwiazdkowe oznaczane są literą L, czterogwiazdkowe literą A, a litera B oznacza trzy gwiazdki).

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nawet tam, gdzie system gwiazdkowy jest wykorzystywany, sposób przyznawania i wymagania, jakie musi spełnić hotel, mogą w różnych miejscach wyglądać inaczej. Najlepiej zawsze przed wybraniem hotelu sprawdzić, co oznaczają gwiazdki hotelowe w danym kraju i na jaką jakość usług możemy liczyć.

Co ciekawe, chociaż najbardziej luksusowe hotele pięciogwiazdkowe na świecie (np. Burj Al Arab w Dubaju) są czasem opisywane jako 6- czy nawet 7-gwiazdkowe, takie kategorie nie są oficjalnie uznawane — używa się ich jedynie w celu podkreślenia, że oferują jeszcze wyższy standard niż typowy hotel pięciogwiazdkowy

Na jakiej podstawie przyznawane są gwiazdki hotelowe?

Wróćmy jednak do tego, jak gwiazdki hotelowe funkcjonują w Polsce. Sposób ich przyznawania oraz wymogi dla poszczególnych kategorii regulowane są prawnie. Zgodnie z przepisami, by móc świadczyć usługi hotelarskie należy najpierw zgłosić obiekt do oceny przez marszałka województwa i powołaną przez niego komisję. Na podstawie ich decyzji hotel zostanie przypisany do odpowiedniej kategorii (uzyska hotelowe gwiazdki) i wpisany do ewidencji obiektów hotelarskich.

System gwiazdkowy a standard hotelu — jakie wymagania muszą spełnić hotele?

Gwiazdki hotelowe mają sprawić, że gość hotelowy od razu wie, czego może się spodziewać, wybierając dany hotel. Wymagania, jakie należy spełnić dla uzyskania gwiazdek, zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 roku.

Liczba gwiazdek mówi nam, że hotel spełnił formalne wymogi niezbędne dla ich uzyskania. Warto jednak pamiętać, że określają one jedynie minimalny standard, jaki musi zostać zapewniony i poza nim hotel może oferować również dodatkowe udogodnienia i usługi dla większej wygody odwiedzających, nawet jeśli nie przekładają się bezpośrednio na możliwość uzyskania kolejnej gwiazdki.

Zanim przejdziemy do omawiana poszczególnych typów obiektów, warto wymienić podstawowe rzeczy, które musi zapewnić każdy hotel. To m.in.:

  • miejsce postojowe na czas odjazdu/wyjazdu gości,
  • parking (Hotel, który ma 1, 2 lub 3 gwiazdki hotelowe musi zapewniać miejsce postojowe, jeśli znajduje się poza zwartą miejską zabudową. W hotelach 4- i 5-gwiazdkowych musi być zapewniony parking strzeżony lub usługa odwozu/dowozu pojazdu na taki parking.)
  • winda/schody ruchome (1 i 2 gwiazdki: powyżej 4 kondygnacji, 3 gwiazdki: powyżej 3 kondygnacji, 4 gwiazdki: powyżej 2 kondygnacji, 5 gwiazdek: powyżej 1 kondygnacji i poniżej 0.)
  • ogrzewanie,
  • oświetlenie,
  • ciepła i zimna woda przez całą dobę,
  • dostęp do faksu i telefonu w recepcji,
  • łazienka w ogólnodostępnej części,
  • jednolity ubiór służb hotelowych (hotel 3-, 4- i 5-gwiazdkowy),
  • codzienna wymiana pościeli i ręczników w hotelach 4- i 5- gwiazdkowych, co trzy dni w pozostałych obiektach (lub na życzenie).

Podstawowe wyposażenie pokoi: Łóżko (jednoosobowe min. 90 x 200 cm, dwuosobowe min. 140 x 200), półka lub stolik nocny i lampka nocna (po 1 na każde miejsce do spania), szafa lub wnęka garderobiana (min. 3 wieszaki na osobę), biurko/stół, lustro, wieszak ścienny, lampka na biurku/stole i oświetlenie ogólne, lustro, wieszak ścienny, wykładzina dywanowa/dywan przy każdym łóżku, rolety/żaluzje/zasłony przepuszczające światło i zaciemniające, szklanki (1 na osobę)

Podstawowe wyposażenie łazienki: Wanna z baterią i natryskiem lub kabina natryskowa, umywalka z blatem/półką i oświetleniem, WC, lustro, mydelniczka, wieszaki na ręczniki, pojemnik na śmieci, mydło, ręcznik, torba higieniczna, szklanka lub kubeczek jednorazowy

Podstawowe usługi: budzenie, przechowywanie bagażu i wartościowych przedmiotów dostępne całą dobę, podawanie śniadań, pokoje sprzątane codziennie lub na życzenie gości, gorące napoje sprzedawane przez całą dobę (dopuszcza się też automaty z napojami oraz dostęp do napojów w pokojach w hotelach mających 1, 2, lub 3 gwiazdki)

Hotele 1-gwiazdkowe

Hotel jednogwiazdkowy oferuje usługi noclegowe i gastronomiczne w podstawowym zakresie. Musi zapewniać ogólnodostępne miejsce z dostępem do radia i telewizji, ale nie musi udostępniać internetu.

Pokoje są tu najmniejsze i mogą być 1-, 2-, 3-, 4-, a nawet więcej niż 4-osobowe. Możemy liczyć w nich jedynie na podstawowe wyposażenie. W każdym pokoju musi znajdować się też wolne gniazdko elektryczne, kosz na śmieci i jedno krzesło na osobę (min. 2 na pokój).

Ważne! W obiektach nowo budowanych łazienka musi znajdować się przy każdym pokoju, w starszych warunek ten spełniać musi jedynie 25% pokoi hotelowych.

Hotele 2-gwiazdkowe

Hotel mający dwie gwiazdki oferuje nieco wyższy standard. Musi zapewnić dostęp do internetu w pokojach lub w wyznaczonych miejscach dostępnych dla gości, telewizję w ogólnodostępnym miejscu i bar kawowy.

Podobnie jak w obiektach jednogwiazdkowych hotel mający dwie gwiazdki może oferować pokoje mieszczące od 1 do ponad 4 osób, ale są tu nieco większe. Do podstawowego wyposażenia pokoju otrzymujemy jeszcze: bagażnik, kosz na śmieci, krzesło (1 na osobę, nie mniej niż 2 na pokój), dostęp do wolnego gniazdka, radio, a w łazience osłonę wanny/kabiny.

Ważne! W starych budynkach dopuszcza się możliwość posiadania łazienek przez 50% pokoi, w obiektach nowo budowanych musi znajdować się przy każdym pokoju.

Hotele 3-gwiazdkowe

Trzy gwiazdki zapewniają już dość wysoki standard. Goście muszą mieć dostęp do internetu (w pokoju lub wyznaczonym miejscu), a pokoje dostępne są do maksymalnie trzech osób i z własną łazienką. Oferowana jest też usługa room service oraz sprzedaż kosmetyków i środków higieny.

W ramach wyposażenia otrzymujemy: bagażnik, krzesło (1 na osobę, min. 2 na pokój), łatwy dostęp do gniazdka elektrycznego przy miejscu pracy, telefon, radio, telewizor, materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, torba na pranie, woda butelkowana dla każdego gościa, osłona i dywanik przy wannie/kabinie, ręcznik kąpielowy.

Hotele 4-gwiazdkowe

Hotel czterogwiazdkowy to już obiekt dość luksusowy. Znajdziemy w nim sale konferencyjne, baseny, SPA czy siłownie. Pobyt możliwy jest w pokojach 1- i 2-osobowych oraz apartamentach. Zapewniają telefon, telewizor, radio, bezpośredni dostęp do gniazdka przy miejscu pracy, stolik, ale też fotele lub kanapę, minibar/lodówkę i suszarkę.

W obiekcie jest restauracja hotelowa i bar kawowy. Świadczone usługi to m.in. room service, całodobowa usługa bagażowa, pranie i prasowanie, a także możliwość zakupu kosmetyków, kwiatów i prasy codziennej.

Hotele 5-gwiazdkowe

To najbardziej luksusowe hotele, często w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, np. w centrum miasta. Znajdziemy w nich restauracje, centrum biznesowe i obiekty rekreacyjne. Oferują wszystko to, co hotele czterogwiazdkowe wraz z dodatkowymi udogodnieniami, jak sejf i waga, ale też wyciszone pokoje czy różnorodne usługi gastronomiczne na najwyższym poziomie.

Hotel pięciogwiazdkowy, jak nasz hotel Verte, to w pełni wyposażone, komfortowe pokoje, które wyróżniają się nie tylko wysokim standardem, ale też wyjątkowym stylem, oraz bogata oferta usług dodatkowych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.

Uważasz, że treść jest wartościowa?
Możesz ją udostępnić.

Podobne wpisy

RECEPTION@HOTELVERTE.COM
+48 22 346 16 00

MIODOWA 6/8

00-252 WARSZAWA

WJAZD OD PODWALE 3/5